Dit practicum is ontwikkeld door: 

In deze les onderzoeken leerlingen het ijzergehalte in grondwater. Hiervoor zijn twee verschillende practica ontwikkeld, die afzonderlijk of in combinatie kunnen worden uitgevoerd.

In het eerste practicum maken leerlingen gebruik van een UV-VIS-spectrometer. Ze bereiden oplossingen met bekende ijzerconcentraties om een ijklijn op te stellen. Vervolgens meten ze de absorptie van hun grondwatermonster en bepalen ze de concentratie door deze met de ijklijn te vergelijken.

Het tweede practicum is een visuele variant, waarbij geen spectrometer nodig is. Leerlingen maken een reeks reageerbuisjes met oplopende, bekende ijzerconcentraties en vergelijken het monster visueel met deze referentiereeks om een schatting van de concentratie te maken.

Beide practica zijn los van elkaar in te zetten, maar kunnen ook gecombineerd worden. Door de resultaten te vergelijken, kunnen leerlingen reflecteren op de nauwkeurigheid en betrouwbaarheid van beide methoden.

Dit practicum was onderdeel van de voorronde van de EOES in 2024-2025. Voor meer informatie over de EOES, ga naar EOES.

Overzicht experiment

Niveau en jaarlaag Havo 5, Vwo 4
Tijd 50 minuten per versie (zijn te combineren)
Aantal lessen 1-2 lessen
Groepsvorm Tweetallen
Type practicum Vaardighedenpracticum
Eindproduct Formatieve vragen

Leerdoelen

  • De leerling kan een ijklijn opstellen van de extinctie en het gehalte.
  • De leerling kan nauwkeurig pipetteren
  • De leerling kan nauwkeurig oplossingen maken van bepaalde gehaltes
  • De leerling kan rekenen met gehaltes.

Benodigdheden per groepje

  • 1 spuitfles met demiwater
  • Spectrofotometer*
  • 9 plastic cuvetten*
  • 1 watervaste stift
  • 1 buizenrek
  • 15 glazen pasteurpipetten
  • 9 (met dopjes) afsluitbare (centrifuge)buizen (van 15 mL) met schaalverdeling
  • 3 plastic pasteurpipetten van 1 mL met schaalverdeling
  • 3 plastic pasteurpipetten van 3 mL met schaalverdeling
  • 1 pipetteerballonnetje
  • 2 vellen millimeterpapier
  • Afvalvat

*Alleen voor de versie met spectrometer.

Chemicaliën

  •  30 mL aangezuurde standaard-ijzeroplossing: 8,0 mg Fe3+∙L-1 (met spectrometer) of 11,0 mg Fe3+∙L-1 (zonder spectrometer)
  • 10 mL kaliumthiocyanaatoplossing: 2 M KSCN
  •  Druppelflesje waterstofperoxide-oplossing: 3% H2O2 in water
  •  2 mL zoutzuur: 1 M HCl oplossing
  •  5 mL grondwater

Veiligheidsmaatregelen

  • Dit practicum moet worden uitgevoerd in een geschikte practicumruimte onder toezicht van een docent of toa.
  • Er moet een labjas en veiligheidsbril worden gedragen. Sieraden moeten uit worden gedaan en lange haren moeten in een staart.
  • Bij dit practicum wordt er met chemicaliën gewerkt. De gemaakte oplossingen mogen niet door de gootsteen. Volg de interne procedure voor het verwerken van het gemaakte afval goed op.

Handleiding en werkbladen

Download met de knoppen de uitgebreide docentenhandleiding en de werkbladen voor leerlingen. De docentenhandleiding is alleen te downloaden wanneer er is ingelogd.

Meer

Studiekeuze

Laboratorium studies

Wijs je leerlingen op laboratoriumstudies!

Uitlegvideo

Zuren en basen

Moeite met dit onderwerp? Bekijk uitlegvideo’s over zuren en basen!

Vak: Scheikunde
Niveau: havo, vwo
Tijd: 50 minuten
Thema's: Chemische analyse
 
Leerlinghandleiding met spectrometer - PDF Leerlinghandleiding met spectrometer - Word Leerlinghandleiding zonder spectrometer - PDF Leerlinghandleiding zonder spectrometer - Word

Om deze materialen te kunnen downloaden moet je een docent of TOA zijn en een docentenaccount hebben of aanmaken.

Inloggen

 

Uiteraard is door C3 veel zorg aan dit practicum besteed. Centrum JongerenCommunicatie Chemie aanvaardt echter geen aansprakelijkheid voor schade die eventueel is ontstaan bij het uitvoeren van dit practicum

Meer experimenten

Schrijf je in voor de nieuwsbrief

Blijf op de hoogte van ons actuele aanbod aan gratis lesmaterialen en activiteiten.

Aanmelden