Centrum
JongerenCommunicatie
Chemie
Loire 150 (Castellum)
Gebouwdeel C (Synthesium)
2491 AK Den Haag
In deze les maken leerlingen keuzes voor hun eigen verffabriek. Dit doen ze door eerst een expert te worden in een van de zes vakgebieden: energie, verpakkingen, bindmiddelen, pigmenten, vervoer en afval. Terwijl ze in de onderwerpen duiken, ontdekken ze de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van verduurzaming. Welke keuzes maken ze en wat zijn de gevolgen?
Met behulp van een online leerlingomgeving geef je deze les heel gemakkelijk in jouw klas.
Doelgroep: Derde klas havo/vwo.
Lesdoel: Leerlingen onderbouwde keuzes laten maken op basis van informatie en deze goed kunnen communiceren. Ook zien de leerlingen dat de scheikunde die ze in de les leren, gekoppeld wordt aan een echte fabriek.
Docentenmaterialen: Download de docentenhandleiding voor de beschrijving en meer informatie over de inhoud van deze les.
Leerlingenmaterialen: Voor het uitvoeren van de les heb je de online leerlingomgeving nodig. Let op: de online verffabriek is gemaakt voor weergave op een groot scherm en is niet beschikbaar voor mobiele weergave.
De leerlingomgeving is zo ontworpen dat deze vrij kan worden ingezet in de scheikunde lessen. De docent is vrij om de leerlingomgeving te gebruiken naar eigen keuze. Een voorbeeld les is beschikbaar en is te vinden in de docentenmaterialen.
Deze les sluit aan bij het scheikundecurriculum voor de derde klas en behandelt thema’s zoals duurzaamheid en groene chemie. Het biedt leerlingen de mogelijkheid om deze onderwerpen actief te verkennen door zelf aan de slag te gaan.
Per onderwerp wordt een ander scheikundig concept extra belicht. Om handvatten te bieden zijn de onderwerpen gekoppeld uit hoofdstukken van twee bekende scheikunde methodes: ‘Nova’ en ‘Chemie Overal 8ste editie’
Leeftijd: 14-15 jaar
Lesduur: 120 minuten (2 X 60 minuten)
Thema’s: Duurzaamheid, Onderzoek, Verf
Les 1 – fase | Werkvorm | Leerlinggedrag | Tijd | Benodigdheden |
Vooronderzoek (huiswerk) | Individueel | Leerling leest alvast globaal de stukken door. Leerling komt met enige voorkennis het klaslokaal in: duidelijk is wat het onderwerp inhoudt en welke opties er zijn. | – | Link naar leerlingomgeving |
Introductie | Klassikaal | 5 min | laptops | |
Onderzoeken | 6 groepjes van 4-6 personen | Per onderwerp gaan de leerlingen bij elkaar zitten en verdiepen zich in het onderwerp. | 30 min | Link naar leerlingomgeving en laptops |
Infographic maken | 6 groepjes van 4-6 personen | Per onderwerp wordt er een infographic gemaakt. Iedere leerling van de groep kan dit presenteren. | 20 min | A2/A3 vellen + stiften/pennen |
Afsluiting | Klassikaal | Leerlingen krijgen huiswerk mee en eventueel vooruitblik volgende les. | 5 min | |
Les 2 – Fase | Werkvorm | Leerlinggedrag | Tijd | Benodigdheden |
Voorbereiding (huiswerk) | Individueel | Leerling bereidt zijn of haar eigen onderwerp goed voor; kan hier vragen over beantwoorden. | – | Link naar leerlingomgeving |
Introductie | 3 min | Leerlingwerkblad les 2 | ||
Discussie | Groepjes van 6-7 leerlingen | De onderwerpgroepjes worden gehusseld, zodat er per groep één leerling per onderwerp aanwezig is. De verschillende onderwerpen worden besproken in de discussieronde. | 45 min | Link naar leerlingomgeving + gemaakte infographics + Leerlingwerkblad les 2 |
Reflectie | Groepjes van 6-7 leerlingen | De keuze is ingevoerd in de leerlingomgeving en hier komt een resultaat uit. De leerlingen reflecteren op hun resultaat. | 10 min | Link naar leerlingomgeving + Leerlingwerkblad les 2 |
Afsluiting | Leerlingen leveren hun werk in. | 2 min |
Voor meer informatie over deze voorbeeld-les kunt u de docentenlesbrief downloaden.
V: Wat heb ik nodig voor een les?
A: Voor deze les heb je een digibord, A3/A2 vellen nodig met stiften (les 1) en werkblad voor leerlingen (les 2). De leerlingen hebben een laptop nodig. Meer informatie vind je in de lesbrief (via de knop te downloaden).
V:Waarom kan C3 de lessen gratis aanbieden?
A: Met steun van onze partners is C3 in staat om de lessen gratis aan te bieden.
V: Wil je nog meer doen na deze lessen?
A: Kijk dan in de docentenhandleiding. Daar staan een aantal vervolgsuggesties in benoemd.
Uiteraard is door C3 veel zorg aan deze les besteed. Centrum JongerenCommunicatie Chemie aanvaardt echter geen aansprakelijkheid voor schade die eventueel is ontstaan bij het uitvoeren van deze les.